Stary Mokotów cz.1
poniedziałek, g. 11:00
Szanowni Państwo!
Miło nam znów Państwa zaprosić na kolejną edycję projektu "Warszawa też jest seniorką!"
Zapraszamy Seniorki i Seniorów indywidualnie oraz grupy zorganizowane w placówkach miejskich!
spotkanie: ul. L. Narbutta 1 (u zbiegu z Puławską), czas trwania ok. 1,5 godziny.
Spotkania varsavianistyczne, spacery oraz gry są bezpłatne.
Projekt "Warszawa też jest seniorką 2023-2025!" współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Historia warszawskich bibliotek
wtorek, g. 16:00
Zapraszamy na spotkanie varsavianistyczne w Bibliotece na Pradze Południe!
Nie tylko Koszykowa - Warszawa i jej biblioteki
czwartek, g. 11:00
Szanowni Państwo!
Miło nam znów Państwa zaprosić na kolejną edycję projektu "Warszawa też jest seniorką!"
Zapraszamy Seniorki i Seniorów indywidualnie oraz grupy zorganizowane w placówkach miejskich!
Na wirtualne spotkania varsavianistyczne zapraszamy o 11:00 w wybrane wtorki i czwartki - zainteresowanym wysyłamy link z Microsoft Teams (dzień przed spotkaniem), który otwiera się w przeglądarce, np. w Google Chrome, bez konieczności instalacji programu.
Uprzejmie prosimy o informacje o chęci udziału w wirtualnym spotkaniu varsavianistycznym: info@zlotakaczka.waw.pl, 692 002 170.
Spotkania varsavianistyczne, spacery oraz gry są bezpłatne.
Projekt "Warszawa też jest seniorką 2023-2025!" współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Stary Mokotów cz.1
piątek, g. 15:00
Szanowni Państwo!
Miło nam znów Państwa zaprosić na kolejną edycję projektu "Warszawa też jest seniorką!"
Zapraszamy Seniorki i Seniorów indywidualnie oraz grupy zorganizowane w placówkach miejskich!
spotkanie: ul. L. Narbutta 1 (u zbiegu z Puławską), czas trwania ok. 1,5 godziny.
Spotkania varsavianistyczne, spacery oraz gry są bezpłatne.
Projekt "Warszawa też jest seniorką 2023-2025!" współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Ze Złotą Kaczką w muzeum i w plenerze 2024-2025!
Zapraszamy serdecznie nauczycieli i opiekunów grup do rezerwacji spacerów w nowym roku szkolnym 2024/2025 :)
Spacery w plenerze, w Muzeum Warszawy, w Muzeum Narodowym i w wersji wirtualnej - do wyboru dla różnych grup wiekowych:
1. "Warszawski ubiór" - strój i jego różne funkcje jako element tożsamości na przestrzeni dziejów, materiały, wytwórnie, domy mody w odniesieniu do współczesności i dbania o środowisko, co to jest upcycling i odpowiedzialna moda. Spacer w Muzeum Warszawy.
2. "Warszawskie wzornictwo" - projektowanie od procesu do wykonania różnych przedmiotów, jak np. tkaniny, zabawki, aparat telefoniczny, meble, ozdoby itd. Spacer w Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym.
3. "Widoki Warszawy" - tematem spaceru będzie ukazanie przedstawień malarskich, rysunkowych i fotografii Warszawy artystów z kilku wieków - przemiany i rozwój. Porównamy niegdysiejszy i obecny wygląd miasta i zapoznamy się z jego życiem codziennym odkrytym w dziełach sztuki. Spacer w Muzeum Warszawy lub w Galerii Sztuki XVIII i XIX wieku Muzeum Narodowego.
4. "Złota Kaczka i inne legendy" - dedykowany dla młodszych dzieci, miejscem spaceru będzie Stare i Nowe Miasto, w wersji wirtualnej również Mariensztat i ulica Tamka. Tematyka to legendy o Warsie i Sawie, Syrence, Złotej Kaczce, Bazyliszku, Czarnym Kocie, Kamiennym Niedźwiedziu, z wątkami edukacyjnymi przedstawionymi w syntetycznym opisie projektu.
5. "Stwory i potwory ze starych ścian" - dedykowany dla młodszych dzieci, miejscem spaceru będzie Stare i Nowe Miasto. Tematyka to animalistyczne dekoracje kamienic. Skąd wzięły się kamienne gołębie na ulicy Piwnej? Czy warszawski herb miał kiedyś skrzydła? Co wspólnego mają mała łasica i stwór z kogucim łbem? Gdzie można ujrzeć rzygacze i maszkarony?
6. "Warszawskie skarby" - miejscem spaceru będzie Muzeum Narodowe (Galeria Sztuki Dawnej) - tematem spaceru będą dzieje miasta i jego kultury poznawane przez pryzmat dawnego rzemiosła, malarstwa i rzeźby, przykładów sztuki użytkowej. Młodzi uczestnicy zapoznają się z historią i kulturą dawnej Warszawy i jej mieszkańców, poznając dzieje samorządu miejskiego, demokratycznych zasad rządów i poszanowania różnorodności kulturowej i religijnej.
7. "Zielono w Warszawie - parki i ogrody" - miejscem spaceru będą wybrane parki i ogrody Warszawy (m.in. Ogród Saski, Park Skaryszewski, Park Ujazdowski, Ogród Krasińskich i in.) Przez pryzmat dzieł sztuki uczestnicy uwrażliwiani będą na piękno dawnych i współczesnych form ozdabiających przestrzeń publiczną, istotne będą również wątki związane z ochroną terenów zielonych i lasów.
8. "Dwa brzegi - warszawska Wisła" - miejscem spaceru będą warszawskie bulwary i okoliczne tereny zielone oraz dziki brzeg - oba brzegi w ofercie połączone nowym mostem pieszo-rowerowym, wybór trasy zależnie od preferencji zamawiających. Tematem spaceru będzie rola Wisły w historii Warszawy, zapoznanie uczestników z nadwiślańską i wiślaną florą i fauną, podnoszenie świadomości w kwestii czystości miejskiego powietrza, gospodarowania zasobami wody oraz odpadami, ochrony miejskiej zieleni.
9. "Warszawskie lochy - warszawskie podziemia" - miejscem spaceru będzie Muzeum Warszawy - obszar piwnic muzealnych oraz lapidarium, w których prezentowane są zabytki wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. Tematami spaceru będzie odległa historia miasta od jego początków oraz losy warszawskich zabytków, włączające młodych uczestników w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytków Warszawy.
10. "Warszawskie pałace i zamki" - miejscem spaceru będzie plenerowa lub wirtualna przestrzeń Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem dawnych monarszych i magnackich siedzib - Zamek Królewski, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie, Pałac Biskupów Krakowskich i wiele innych. Tematyka edukacyjna obejmie przede wszystkim wątki varsavianistyczne, historyczne i kulturalne.
11. "Stare Miasto" - miejscem spaceru będzie warszawskie Stare Miasto. Tematem spaceru będą historia i zabytki miasta wyrażone m.in. w przedstawieniach rzeźbiarskich i malarskich obecne na Starówce, włączające uczestników w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytków Warszawy, uczące włączania się w kreowanie wizerunku miasta i przestrzeni publicznej.
12. "Nowe Miasto" - miejscem spaceru będzie warszawskie Nowe Miasto. Tematem spaceru będą historia i zabytki tego rejonu Warszawy wyrażone m.in. w przedstawieniach rzeźbiarskich i malarskich, włączające uczestników w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytków Warszawy, uczące włączania się w kreowanie wizerunku miasta i przestrzeni publicznej.
13. "Trakt Królewski" - miejscem spaceru będą ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat oraz ich okolice. Tematem spaceru będą różnorodne zabytki na trasie, m.in. Pałac Prezydencki, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, plac Na Rozdrożu i in. Wątki spaceru uwzględniać będą tradycję miasta i włączanie młodzieży w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego, pamięci o ważnych osobach i wydarzeniach oraz miejscach i zabytkach Warszawy.
14. "Łazienki Królewskie" - tematem spaceru będzie historia i obecny wygląd parku wraz z jego arcydziełami architektury i sztuki. Odwiedzimy m.in. Amfiteatr, Pałac na Wyspie, Wodozbiór, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, pomnik Fryderyka Chopina, Świątynię Sybilli i in. Wątki spaceru uwzględniać będą tradycję miasta i włączanie młodzieży w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego, pamięci o ważnych osobach i wydarzeniach oraz miejscach i zabytkach Warszawy.
15. "Fryderyk Chopin i jego Warszawa" - tematem spaceru będzie dzieciństwo i młodość kompozytora wplecione w historię Warszawy pierwszej połowy XIX wieku. Spacer ma na celu rozwój zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży oraz - poprzez postać Mikołaja Chopina i profesorów Liceum Warszawskiego - edukację wielokulturową, kształtowanie zrozumienia i poszanowania dla innych kultur, narodowości, religii.
16. "Starożytność i Warszawa" - miejscem spaceru będzie Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego. Tematem spaceru będą wątki kształtujące postawę przynależności do wspólnoty europejskiej, poszerzające wiedzę o wspólnej historii i dziedzictwie kulturowym oraz objaśniające istotę demokratycznych mechanizmów sprawowania władzy poprzez eksponaty związane ze starożytną Grecją i Rzymem. Poruszymy m.in. kwestie wspólnej kultury artystycznej (teatr, literatura), tradycji sportowych (olimpiady) oraz osiągnięć naukowych (matematyka, nauki przyrodnicze).
17. "Średniowiecze i Warszawa" - tematem spaceru będą początki miasta od XIII wieku po końcówkę wieku XV, z wykorzystaniem wiadomości o osadach Kamion i Solec oraz o grodach na Bródnie i Jazdowie. Poruszane wątki obejmą zagadnienia społeczne, architekturę, sztukę, handel i rzemiosło, etymologię nazw miejskich i wiele innych.
18. "Renesans i Warszawa" - tematem spaceru będzie historia miasta od początków XVI wieku po początki wieku XVII, gdy z niewielkiej miejscowości stało się ono w praktyce najważniejszą monarszą siedzibą kraju. Dzięki ilustracjom uczestnicy dowiedzą się m.in., jak wyglądały renesansowy ratusz Starego Miasta i most króla Zygmunta Augusta.
19. "Barok i Warszawa"
tematem spaceru będzie historia miasta w wieku XVII i w czasach saskich. Uczestnicy poznają okoliczności wzniesienia kolumny Zygmunta III, etymologię słowa barok i najważniejsze cechy sztuki tamtych czasów w realizacjach warszawskich (np. wnętrze kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu), monumentalne założenie Osi Saskiej i cechy kultury tamtej epoki.
20. "Oświecenie i Warszawa" - tematem spaceru będzie historia miasta w XVIII wieku, poczynając od działalności Stanisława Konarskiego i założenia Biblioteki Załuskich. Uczestnikom przybliżone zostaną prądy intelektualne i kulturalne epoki panowania Stanisława Augusta, dzieło Konstytucji 3 Maja i życie oświeceniowej metropolii europejskiej.
21. "Romantyzm i Warszawa" - tematem spaceru będzie historia miasta w pierwszej połowie XIX wieku. Uczestnicy zapoznają się z warszawską młodością Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Klementyny z Tańskich Hoffmanowej i innych twórców epoki romantyzmu. Przedstawione będą początki Uniwersytetu Warszawskiego oraz okoliczności powstania pomników i miejsc pamięci artystów tamtej epoki.
22. "Warszawa literacka" - tematem spaceru będą miejsca i motywy warszawskie występujące w istotnych dziełach literackich. Wśród nazwisk twórców pojawią się Adam Jarzębski, Bolesław Prus, Pola Gojawiczyńska, Maria Kownacka, Henryk Sienkiewicz, Walery Przyborowski, Anna Nakwaska, Maria Konopnicka i inni.
23. "Warszawa wielokulturowa" - tematem spaceru będą pozytywne aspekty zjawiska wielokulturowości, obecnego w życiu miasta od czasów średniowiecza. Przedstawione będą konkretne przykłady osób ze społeczności Żydów, Ormian, Szkotów, Włochów, Niemców i wielu innych nacji, które tworzyły barwną i bogatą tkankę kulturalną Warszawy.
24. "Warszawa i PRL" - tematem spaceru będzie ukazanie dramatycznych przemian społecznych i kulturowych tamtego okresu, a poprzez zademonstrowanie wpływu propagandy na kształt życia społecznego podkreślona zostanie konieczność zdobycia umiejętności krytycznego myślenia. Spacer ten poruszy wątek odbudowy Starego Miasta i Zamku Królewskiego w Warszawie, także w kontekście ówczesnej polityki władz państwowych.
Zapraszamy do kontaktu!
Rezerwacje mailowe: info@zlotakaczka.waw.pl
telefoniczne: +48692002170
Spacery są bezpłatne i trwają: wirtualnie 45 min. w plenerze i w muzeach (Muzeum Narodowe we wtorki, Muzeum Warszawy w czwartki - dni wolnego wstępu) ok. 1 godziny.
Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży (od ukończenia 3. roku życia do ukończenia szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku osób niepełnosprawnych do 24. roku życia) mieszkającej lub uczącej się na terenie Warszawy.
Projekt "Ze Złotą Kaczką w muzeum i w plenerze 2024-2025!" współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Warszawa też jest seniorką 2023-2025!
Szanowni Państwo!
Miło nam znów Państwa zaprosić na kolejną edycję projektu "Warszawa też jest seniorką!"
Zapraszamy Seniorki i Seniorów indywidualnie oraz grupy zorganizowane w placówkach miejskich!
Na spacery po całej Warszawie zapraszamy bez rezerwacji.
Na wirtualne spotkania varsavianistyczne zapraszamy w wybrane wtorki i czwartki - zainteresowanym wysyłamy link z Microsoft Teams, który otwiera się w przeglądarce, np. w Google Chrome, bez konieczności instalacji programu. Uprzejmie prosimy o zgłaszanie mailem swojej chęci udziału: info@zlotakaczka.waw.pl
Najbliższe terminy i miejsca spotkań spacerów w plenerze oraz wirtualnych spotkań varsavianistycznych znajdą Państwo w aktualnościach na naszej internetowej stronie głównej.
Dodatkową atrakcją będą pamiątkowe zdjęcia natychmiastowe (gotowe do zabrania do domu) dla uczestników gier wykonywane przez przewodniczkę-fotografkę Stowarzyszenia.
Spotkania varsavianistyczne, spacery oraz gry są bezpłatne.
Projekt "Warszawa też jest seniorką 2023-2025!" współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Mamy Nagrodę!
W ostatnim dniu lipca 2015 roku w Sali Balowej na Zamku Królewskim, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" otrzymało Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej - jesteśmy ogromnie zaszczyceni!
Zwiedzanie
Zapraszamy serdecznie na spacery z przewodnikiem po Warszawie - w plenerze i zwiedzanie muzeów oraz wirtualne spotkania varsavianistyczne!
Spacer w plenerze i zwiedzanie obiektów: cena 200 zł za 1 godz. oprowadzania w j. polskim a w j. obcym 400 zł (języki dostępne w 2025: angielski, francuski, grecki).
Wykład varsavianistyczny z ilustracjami (różne źródła zależnie od tematu) w placówce zamawiającego, czas trwania: 1 godz. 30 min., cena 550 zł.
Zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli z certyfikowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przewodnikiem ze Złotej Kaczki!
Koszt oprowadzania w j. polskim 250 zł i w j. obcym 420 zł, ok. 1-1,5 godziny i maksymalnie do 30 osób w jednej grupie (zgodnie z regulaminem NIFC). Większą ilość turystów oprowadza równocześnie dwóch przewodników (np. grupę autokarową). Powiadamiamy Instytucję o Państwa wizycie.
Wystawiamy fakturę z płatnością przelewem.
Zapraszamy do kontaktu, przygotujemy indywidualny program zwiedzania i doradzimy :)
+48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Warszawa Chopina
Chopin i jego Warszawa
Gdy myślimy „Chopin”, słyszymy delikatne, nieziemskie tony fortepianu, wydobywające się z ciężkiego instrumentu pod dotykiem palców mistrza. Nasz spacer to podróż przez wciąż istniejące miejsca – ulice, kościoły, parki, skwery - w której wyobraźnia i wiedza przewodnika stanowią wehikuł czasu, przenoszący nas do Warszawy Fryderyka Chopina. Przy odrobinie wysiłku ujrzymy go bawiącego się piłką, czytającego w ogrodzie, maszerującego ulicą do sklepu z nutami... choć widoki te będą równie ulotne, jak dźwięki Nokturnów.
Skontaktuj się z nami i zamów spacer! Miasto Chopina czeka na odkrycie!
Cena 2-godzinnego spaceru 400 zł
Tel. i WhatsApp: +48692002170
info@zlotakaczka.waw.pl
Muzeum Narodowe
Zapraszamy na zwiedzanie w Muzeum Narodowego!
Koszt 2-godzinnego zwiedzania to 400 zł.
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Oferujemy wiele tematów zwiedzania m.in. Muzeum Narodowe i varsaviana, Muzeum Narodowe i widoki Warszawy, Muzeum Narodowe i wzornictwo, Muzeum Narodowe - Galeria Faras, Muzeum Narodowe - Galeria Starożytna, Muzeum Narodowe - Galeria Sztuki Dawnej i in.
Muzeum Warszawy
Zapraszamy na zwiedzanie Gabinetów Muzeum Warszawy!
"Niezwykłe historie zwykłych rzeczy" - takie hasło widnieje na stronie internetowej tej muzealnej placówki. Zgadzamy się w zupełności, choć wiele rzeczy w Muzeum Warszawy jest zupełnie niezwykłych. Muzeum mieści się w ośmiu kamienicach północnej pierzei Rynku Starego Miasta (ma również dziewięć oddziałów).
Od średniowiecznych piwnic po latarnię widokową na dachu prezentuje zwiedzającym historię stolicy Polski. W licznych Gabinetach (Archeologicznym, Planów i Map, Ubiorów itd.) znajdziemy damski nocnik z XVIII wieku, wspaniały skarb ponad tysiąca srebrnych monet odkrytych w piwnicy, bezcenne zegarki pana Antoniego Patka, fragment szaty ostatnich książąt mazowieckich (braci - ponoć otrutych przez wspólną kochankę), papierośnicę prezydenta Stefana Starzyńskiego, butelkę po lemoniadzie słynnej firmy Haberbusch i Schiele (znanej zresztą głównie z wyśmienitego piwa), spodek z autografem Pabla Picasso i bezcenne obrazy... Tchu brakuje, by wymienić choć małą część eksponatów. Na zmęczonych zwiedzaniem czeka kawiarnia i księgarnia z niebanalnymi pamiątkami.
Koszt 2-godzinnego zwiedzania, 400 zł.
Zapraszamy do kontaktu: 692 002 170, info@zlotakaczka.waw.pl
Oferujemy wiele tematów zwiedzania m.in. Muzeum Warszawy i średniowieczne piwnice, Muzeum Warszawy i widoki, Muzeum Warszawy i ubiór, Muzeum Warszawy - Gabinet Archeologiczny, Muzeum Warszawy - Gabinet Fotografii, Muzeum Warszawy - Gabinet Sreber i Platerów, Gabinet Brązów Muzeum Warszawy i malarstwo Muzeum Warszawy - rysunki, mapy, plany, pocztówki, pamiątki warszawskie.
Łazienki Królewskie
Serdecznie zapraszamy do Łazienek Królewskich! Bywają nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". To ponad siedemdziesiąt hektarów zieleni otulającej przepiękne, zabytkowe budowle i rzeźby. Pałac na Wyspie pamięta "obiady czwartkowe" i układanie tekstu Konstytucji 3 Maja, można tam także obejrzeć (choć nie skosztować!) wspaniale zachowane królewskie czekoladki. Stara Pomarańczarnia kryje jeden z nielicznych w Europie, osiemnastowiecznych teatrów dworskich. Amfiteatr koi zmysły szumem wody, Biały Domek zachwyca groteskami, Wodozbiór zdumiewa kształtem... Do tego dodajmy secesyjny pomnik Fryderyka Chopina, grecki "pępek świata", Cadillaca marszałka Piłsudskiego i wiele innych atrakcji. Do zobaczenia!
Koszt zwiedzania 1 godziny w plenerze lub we wnętrzach za grupę (1-25): 200 zł w j. polskim.
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Zamki warszawskie
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie zamków Warszawy! Owszem, wyglądem przypominają raczej pałace niż ponure rycerskie siedziby, ale nazwy obowiązują.
Zamek Królewski - dawna rezydencja monarsza wypełniona po brzegi wspaniałymi i zaskakującymi dziełami sztuki. To tutaj rezydowali mazowieccy książęta (i to z ich czasów zachowały się najstarsze, średniowieczne fragmenty Zamku), to tutaj król Zygmunt August ujrzał ducha swej ukochanej Barbary Radziwiłłówny (tak przynajmniej powiadają kronikarze), to tutaj można zobaczyć splendor oryginalnego królewskiego tronu Stanisława Augusta Poniatowskiego (bo choć Zamek był zburzony i odbudowany, nie jest w żadnym razie makietą!).
Zamek Ujazdowski - drugi pod względem ważności z dawnych królewskich zamków Warszawy. W jego okolicy królowa Bona sadziła włoszczyznę, w jego wnętrzach wypoczywał Zygmunt III (który w gruncie rzeczy przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy), dziś w odbudowanych komnatach mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Dookoła piękna zieleń i wspaniały widok ze skarpy warszawskiej, a także bodaj jedyny taki w Polsce kamień węgielny z 1624 roku!
Zamek Ostrogskich - ma kilka nazw odnoszących się do rodów, jakie przez stulecia nim władały. Robi wrażenie potężnym murem z czerwonej cegły, który powstrzymuje budowlę przed zjechaniem ulicą Tamka ku Wiśle. Wizyta we wnętrzach jest obowiązkowa dla miłośników dobrej muzyki - mieści się tu przecież Muzeum Fryderyka Chopina, przedstawiające z detalami biografię kompozytora oraz liczne pamiątki. Tuż obok znajdziemy Zakątek Złotej Kaczki - zaklętej królewny, która wedle legendy pływała niegdyś po jeziorku w zamkowych podziemiach.
Spacer tematyczny lub wystawa stała: 2 g./400 zł
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Trakt Królewski
Zapraszamy na spacer Traktem Królewskim!
Na planie Warszawy nie znajdziemy ulicy o nazwie "Trakt Królewski". To bowiem długi ciąg współczesnych ulic tradycyjnie łączących Zamek Królewski z pałacem w Wilanowie. Wzdłuż nich ulokowane są najważniejsze historyczne i współczesne obiekty architektoniczne stolicy. Największe tłumy są na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Poczynając od Starego Miasta i Zamku Królewskiego turystki i turyści - na piechotę, na rowerze, hulajnodze bądź w autobusie - mijają zabytkowe kościoły, pałace, pomniki... Jest tu słodka ulica Miodowa, Pałac Prezydencki z niedalekim Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Są Dom bez Kantów i Dom Kopnięty, przynoszący szczęście pomnik Wiecznego Studenta na Uniwersytecie Warszawskim, grające ławeczki Fryderyka Chopina. Można zrobić sobie zdjęcie na Marsie lub Księżycu, zajrzeć w uliczkę Kubusia Puchatka i podziwiać palmę pośrodku ronda. Dalej na południe mijamy okolice Sejmu i Senatu, dzielnicę ambasad i pięknych parków, by wreszcie dotarłszy do Wilanowa odpocząć w cieniu drzew podziwiając barokowy pałac - pamiątkę miłości króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki.
Trasa 2-godzinna od Pomnika Mikołaja Kopernika do Placu Zamkowego, koszt: 400 zł.
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Ach, ta Warszawa!
Ach, ta Warszawa!
Stolica Polski, siedziba Sejmu i Senatu oraz większości instytucji i urzędów państwowych, największa metropolia kraju, miasto miliona możliwości i odskocznia do lepszego życia... mniej więcej takie myśli jako pierwsze przelatują przez głowy większości osób słyszących hasło „Warszawa”. W tym opisie miasta brakuje jednak wielu istotnych elementów – niesamowitej historii, niezwykłych budowli, niecodziennych atrakcji kulturalnych wszelkiego rodzaju i opowieści o zwykłych i niezwykłych ludziach, którzy przez wieki uczynili Warszawę – właśnie Warszawą.
Zapraszamy na spacer, na którym jak przez dziurkę od klucza ujrzycie bogactwo historii, tradycji i kultury Syreniego Grodu!
Skontaktuj się z nami i zamów spacer! :)
Cena 2-godzinnego spaceru: 400 zł
Rezerwacje: +48692002170,
info@zlotakaczka.waw.pl
Dawna Warszawa
Warszawa sprzed wieków
Czy to możliwe, że kiedyś cała Warszawa mieściła się w obrębie dzisiejszej Starówki? Och, jak najbardziej! Zapraszamy w czasy, gdy murowane kamienice przy Rynku Staromiejskim były nie lada nowinką architektoniczną, gdy najciekawszą rozrywką i wielkim show było publiczne ścinanie głowy zbrodniarzom, zaś spacer na Rynek Nowomiejski był podróżą do innego miasta, nie mówiąc o tym, że stolica Polski leżała wówczas kilkaset kilometrów dalej na południe.
Zapraszamy do dawno minionej, ale wciąż możliwej do wskrzeszenia w wyobraźni – średniowiecznej Warszawy!
Skontaktuj się z nami zamów spacer! :)
Cena 1-godzinnego spaceru 200 zł.
Rezerwacje: +4869200270,
info@zlotakaczka.waw.pl
Warszawscy Żydzi
Żydzi i Warszawa
Był czas, kiedy przeciętnego warszawiaka nie dziwił widok maszerującej ulicą, odzianej w chałat, jarmułkę i noszącej długie pejsy osoby wyznania mojżeszowego; nie dziwił widok spieszącego do jednej z licznych synagog rabina w czapie z lisiego futra; nie dziwiły głośne kłótnie maklerów, dyskutujących w jidysz nad tym czy kupić, czy może raczej sprzedać. Tuż przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła przecież trzydzieści procent mieszkańców stolicy – dopiero barbarzyństwo niemieckich okupantów zredukowało tę liczbę niemal do zera.
Zapraszamy na spacer do wielowiekowego, ale zaginionego już świata warszawsko – żydowskiej kultury, tradycji i historii.
Skontaktuj się z nami i zamów spacer! :)
Cena 2-godzinnego spaceru 400 zł
Rezerwacje: +48692002170
info@zlotakaczka.waw.pl
Warszawa i PRL
Warszawa epoki PRL-u
„Budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom...” – tak śpiewano po Drugiej Wojnie Światowej, gdy – tak jak głosiło popularne hasło – „cały naród budował swoją stolicę”.
Warszawa podniosła się z potwornych zniszczeń wojennych, ale jej kształt modelowany był przez ludzi, których ambicją było stworzenie nowego, jedynie słusznego, lepszego świata – z nową, lepszą, socrealistyczną architekturą i sztuką. Na spacerze zapoznamy się z zabytkowymi już niemal założeniami urbanistycznymi, które nadal w dużej mierze kształtują wizerunek stolicy, i z przykładami rzeźby i architektury stanowiącymi pamiątkę tamtych strasznych i śmiesznych lat.
Skontaktuj się z nami i zamów spacer! :)
Cena 2-godzinnego spaceru 400 zł
Rezerwacje: +48692002170
info@zlotakaczka.waw.pl
Dziki brzeg Wisły
Zapraszamy na zwiedzanie unikatowego w skali europejskiej, zielonego cudu w Warszawie!
Na długości około trzydziestu kilometrów, nad Wisłą warszawską, głównie na jej wschodnim brzegu rośnie wąskim pasem las łęgowy. Lasy łęgowe - niezwykłe dżungle - są na naszej szerokości geograficznej odpowiednikiem lasów deszczowych, a bogactwo życia w nich występującego porównywalne jest z tym znad rzeki Amazonki płynącej przez Amerykę Południową. W Polsce zachowało się pięć procent tych lasów, z czego 1 procent to stare łęgi rosnące w pierwotnym miejscu – a i tak mamy szczęście, bo w Europie Zachodniej łęgów już właściwie nie ma. Chociaż trudno w to uwierzyć, w zielonym sercu polskiej stolicy żyje około czterdziestu gatunków ssaków - zarówno bardzo dużych (łoś), jak i najmniejszych w kraju (ryjówka malutka). Rosną tu zarówno najwyższe drzewo Warszawy (topola), jak i najmniejsza roślina naczyniowa w Europie (wolfia bezkorzeniowa). Są ścieżki spacerowe i rowerowe, są miejsca na ognisko i grill, są rozległe i czyste plaże z widokiem na rzekę i miasto. Chodźcie z nami na dziki brzeg i posłuchajcie naszych opowieści!
Cena 2 godzin spaceru to 400 zł
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170
info@zlotakaczka.waw.pl
Dorośli online
Wirtualne spotkanie varsavianistyczne (wykład dla dorosłych online).
Zapraszamy do zamawiania spotkań varsavianistycznych ONLINE dla dorosłych - w tym słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku!
Oto kilka propozycji:
2. Polacy z wyboru – warszawiacy spoza Polski
3. Miasto rozmuzykowane - Warszawa Chopina
4. Pomysł Sienkiewicza, albo Warszawa i widokówki
5. Nad szarej Wisły brzegiem" - rola rzeki w historii Warszawy
6. W kolorze sepii - Warszawa w dawnej fotografii
7. Ad gloriam - stare inskrypcje warszawskie
8. Panie przodem - Warszawa kobiet
9. Historia Warszawy w skrócie
Wysyłamy link do wirtualnego spotkania, uczestnik łączy się niemal "jednym kliknięciem". Spotkanie umożliwia łączność audio i wideo z nami (czyli słuchanie opowieści i oglądanie wszystkiego, co na wirtualnym spacerze da się obejrzeć, a także rozmowę z innymi uczestnikami - niemal tak, jak w autokarze lub na spacerze!). Prezentujemy także stosowne ilustracje (archiwalne zdjęcia, stare mapy itp.)
Zapraszamy do dokonywania rezerwacji:
+48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Oferujemy szeroką gamę tematów na zamówienie - do ustalenia wraz z terminem. Koszt ok.1,5-godzinnego spotkania to 450 zł (w języku angielskim 650 zł) z płatnością przelewem po wystawieniu faktury.
Do zobaczenia na wirtualnych wykładach o Warszawie!
Uczniowie online
Wirtualne spotkanie varsavianistyczne (lekcja - wykład).
Zapraszamy nauczycieli i rodziców do rezerwacji wycieczek online dla dzieci i młodzieży od przedszkola do liceum!
Wirtualne wycieczki dla dzieci prowadzi Pan Paweł Łoś, wiceprezes naszego Stowarzyszenia posiadający wykształcenie pedagogiczne. Od marca 2020 prowadzimy zajęcia online i możemy śmiało stwierdzić, że mimo nowości tego rodzaju edukacji bardzo podoba się ona dzieciom (nawet przedszkolakom i zerówkowiczom). Wycieczki są ilustrowane (w tym komiksami naszego autorstwa) i interaktywne (uczestnicy rozmawiają z przewodnikiem i wykonują proponowane, zależne od ich wieku zadania). Wykorzystujemy Google Maps i funkcję Street View umożliwiającą "wirtualne spacerowanie".
Korzystamy z prostego w obsłudze programu Microsoft Teams, który jest znany dzieciom i młodzieży ze względu na powszechne korzystanie z niego w ramach nauki zdalnej. Wysyłamy link do wirtualnego spotkania, każdy uczestnik lub wychowawca klasy łączy się ze swojego komputera, smartfona lub tabletu z Panem Pawłem niemal "jednym kliknięciem".
Przykładowe tematy wirtualnych wycieczek:
1. "Warszawskie zabytki" - wizyta na Starym Mieście i poszukiwanie kamienicy ze skarbem oraz prawdziwych śladów Bazyliszka, a także odpowiedzi na to, czy cenniejszy był pieprz, czy złoto. Dodatkowo zagadki z segregacji śmieci oraz z tego, co wymyślił pan profesor Jan Zachwatowicz i gdzie można znaleźć kamienne gołębie.
2. "Warszawa i Fryderyk Chopin" - wizyta w Żelazowej Woli i zgadywanie, z którego okna przyszły kompozytor popatrywał na świat, następnie podróż po Warszawie i korytarzami Muzeum Fryderyka Chopina. Czy mały kompozytor dobrze się uczył? Skąd miał szczerozłoty zegarek? Dokąd spacerował najkrótszą uliczką w Warszawie?
3. "Warszawa w obrazach" - wizyta w Muzeum Narodowym i przyglądanie się dziełom ukazującym stolicę Polski. W którym oknie schował się król Stanisław August? Dlaczego między zakochaną parą biegnie piesek? Co prócz pomarańczy trzyma w koszyku starsza pani namalowana przez Aleksandra Gierymskiego? Po co piaskarzom piach i czy Nowy Świat jest ciepły, czy zimny?
4. "Dziedzictwo europejskie" - wizyta w Muzeum Narodowym i zagadki prastarych zabytków rodem ze starożytnej Grecji. Czym zastąpili dawni Ateńczycy władzę niegodziwych królów? Skąd wzięły się w naszym polskim języku dinozaury i hipopotamy? Kto wymyślił igrzyska olimpijskie i co wspólnego ma warszawska Syrenka z Odyseuszem z kamiennego komiksu?
5. "Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN" - wizyta w jednej z najciekawszych placówek muzealnych Warszawy, dodatkowo doskonale opracowanej w Google Maps. Co wspólnego mają Żydzi z dzielnymi Galami Asteriksem i Obeliksem? Kogo w dawnej Warszawie leczył żydowski doktor Eliasz? Czy żydowska dziewczynka może zjeść cheeseburgera? Kto napisał wiersz "Lokomotywa"? Wycieczka dla dzieci nie obejmuje treści w galeriach prezentujących wydarzenia lat 1939-1989.
6. "Trakt Królewski" - gdzie w kościele świętej Anny znajdziemy rzeźbę damy o dwóch twarzach? Kto "spuchł jak karmelicka bania"? Gdzie mały Fryderyk Chopin zagrał swój pierwszy koncert i gdzie chodziła do szkoły słynna Maria Skłodowska? Czy Mikołaj Kopernik zjadłby obiad "Pod Karasiem"?
7. "Stare Miasto" - dlaczego Zygmunt III zarządził przeprowadzkę do Warszawy? Skąd wzięły się kamienne gołębie na ulicy Piwnej? Czy Syrenka miała kiedyś skrzydła? Co wspólnego mają mała łasica i Bazyliszek? Kto wymyślił nazwę "Warszawa", a kto urodził się tam, gdzie stoi Barbakan?
8. "Nowe Miasto" - czy Nowe Miasto rzeczywiście jest nowe? Dlaczego przy ulicy Mostowej nie ma mostu? Ile nagród Nobla było w rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie? Czy Dziewczynka i Jednorożec lubili Syrenkę? Ile kroków ma najkrótsza ulica Warszawy i gdzie ją znaleźć?
9. "Uniwersytet Warszawski" - dlaczego wokół uniwersyteckiego orła jest akurat pięć złotych gwiazd? Czy Atlanci-siłacze mają wszystkie zęby? Gdzie rozsiadł się na ławce wieczny student Sławek? Z którego okna machałby do nas mały Fryderyk Chopin? Ile kwiatków rośnie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i co z niego widać?
10. "Łazienki Królewskie" - czy w Łazienkach król mógł się wykąpać? Czy podczas "obiadów czwartkowych" podawano śliwki? Gdzie śpi smacznie kamienny pies As i gdzie można znaleźć wśród drzew "pępek świata"? Czy wizyta w Łazienkach ucieszyłaby egipskiego faraona?
Dodatkowo możemy opracować inne tematy na zamówienie.
Wycieczki trwają godzinę, koszt to 200 zł, z fakturą płatną przelewem.
Zapraszamy serdecznie - wirtualne spacery po Warszawie czekają!
POWĄZKI
Zapraszamy na zwiedzanie Powązek Starych i Wojskowych!
CMENTARZ POWĄZKOWSKI
Cmentarz Powązkowski znany jest także pod nazwą Stare Powązki. Ma swoje lata - został założony pod koniec XVIII wieku, jeszcze za panowania ostatniego polskiego króla, na krańcach ówczesnej Warszawy. Dziś jest jedną z najważniejszych polskich nekropolii - spoczywają tu zastępy przedstawicielek i przedstawicieli świata kultury i sztuki. Na przedzielonym alejami, przypominającym park obszarze zbliżonym do powierzchni Państwa Watykańskiego mieści się kilkadziesiąt tysięcy miejsc pochówku - od zwykłych nagrobków po mauzolea o pałacowym przepychu. I o ile dotarcie do prostej jak strzała Alei Zasłużonych nie jest może wielkim wyzwaniem, o tyle odszukanie - na przykład - miejsca spoczynku Bolesława Prusa czy Plastusia na grobie Marii Kownackiej może nastręczyć pewnych trudności, nawet z planem cmentarza pod ręką. Z nami się jednak nie zgubicie!
CMENTARZ WOJSKOWY NA POWĄZKACH
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, znany także jako Powązki Wojskowe, ma nieco ponad sto lat i nieco ponad 24 hektary, jest zatem mniej więcej dwa razy młodszy i dwa razy mniejszy od swego niedalekiego sąsiada, czyli Starych Powązek. Pozostaje jednak obowiązkowym miejscem wycieczek dla grup szkolnych czy to spoza Warszawy, czy ze stolicy - choćby ze względu na kwaterę Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, gdzie spoczywają bohaterowie książki "Kamienie na szaniec". Zresztą i dorośli zwiedzający Powązki Wojskowe ze zdumieniem i zadumą spoglądają na miejsca spoczynku osób jeszcze niedawno znanych z gazet i telewizji, na stare pomniki dygnitarzy epoki stalinizmu i sąsiadujące z nimi groby prześladowanych żołnierzy Armii Krajowej. Powązki Wojskowe są swoistą książką do historii Polski, niełatwej, lecz z pewnością wartej poznania.
Spacer 2 g. w j. polskim/ 400 zł.
Zapraszamy do zarezerwowania spaceru:
Żelazowa Wola
Zapraszamy na zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli z certyfikowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przewodnikiem ze Złotej Kaczki!
Koszt oprowadzania w j. polskim 250 zł i w j. obcym 420 zł, ok. 1 godziny i maksymalnie do 15-20-30 osób w jednej grupie (zgodnie z regulaminem NIFC, zależnie od miejsca - wnętrza i park). Większą ilość turystów oprowadza równocześnie dwóch lub więcej przewodników (np. grupy autokarowe).
Oprowadzamy też w Brochowie, cena: 200 zł (j. polski).
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Zapraszamy na wycieczkę "Mazowsze Chopina"!
Koszt wycieczki zależny od zamówienia - prywatna przejażdżka autem lub wycieczka autokarem.
Proponujemy Żelazową Wolę, Sanniki, Kiernozię i Brochów na 1-dniową wycieczkę z przewodnikiem z certyfikatem Muzeum Chopina w Warszawie i Żelazowej Woli.
Nieborów+Arkadia
Zapraszamy na zwiedzanie pałacu i parku oraz manufaktury majoliki w Nieborowie! :)
Nieborów koszt zwiedzania w j. polskim: 400/600 zł - 2-3 godziny.
Park Arkadia w j. polskim: 200/400 zł - 1/2 godziny.
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Zamów PREZENT!
To propozycja prezentu - niespodzianki od Złotej Kaczki!
Sędzia Mauersberg dostarczy książkę w każde miejsce w Warszawie!
Oczywiście ze specjalnym autografem autora dla obdarowanego!
Prosimy o kontakt mailowy: info@zlotakaczka.waw.pl lub telefoniczny: +48692002170, aby ustalić co, gdzie i jak. Koszt zupełny prezentu to 70 zł.
Cena książki to 47 zł i jest do nabycia bezpośrednio u autora podczas spacerów, spotkań varsavianistycznych, wycieczek a w warszawskich księgarniach niestety już nie ma (dostępne są też przesyłki).
Warszawa sprzed ponad stu lat - czas powozów, gorsetów i meloników. Z szarzyzny dnia codziennego wyłania się nagle pięć zagadek, by rzucić wyzwanie skrytemu pod wypomadowanymi włosami intelektowi tytułowego stróża prawa...
Paweł Łoś - urodzony sto trzydzieści cztery lata później niż sędzia Mauersberg, autor opowiadań z dreszczykiem, scenariuszy gier fabularnych, varsavianista, prawnik, artysta (ilustracje w książce).
Przewodnik warszawski ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka".
Gry i Zabawy
Zapraszamy na gry miejskie o różnych tematach i na każdą okazję!
Urodzinowe, dla gości weselnych, dla uczniów w warszawskich parkach, ogrodach i na Starówce!
Koszt już od 1250 zł (1,5 g., 3 przewodników w strojach, wraz z materiałami jak karty zadań lub mapy).
Zapraszamy do kontaktu: +48692002170, info@zlotakaczka.waw.pl
Komfortowo!
Zwiedzamy muzea i spacerujemy z naszymi kaczkourządzonkami! :)
Nagłośnienie indywidualne dla każdego uczestnika.
Projekt "Echo dla Złotej Kaczki!" współfinansowało m.st. Warszawa.
Starówka i... wehikuł czasu!
Zapraszamy dzieci i dorosłych do gry paragrafowej "Starówka i... wehikuł czasu!" w wersji elektronicznej (do zabawy online) oraz w wersji papierowej do otrzymania w specjalny sposób :) trzeba do nas napisać lub zadzwonić :)
Tutaj do czytania teraz:
Starówka i wehikuł czasu!
Projekt "Starówka i... wehikuł czasu!" sfinansowało m.st. Warszawa
Zagadki od Złotej Kaczki!
Ukazała się publikacja "Zagadki od Złotej Kaczki!"
Jest to rysunkowy przewodnik dla dzieci do indywidualnego zastosowania w trakcie spacerów i wycieczek po mieście wraz z opiekunami. Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku 6-12 lat i ma na celu edukację varsavianistyczną.
*Wersję papierową można otrzymać a w formie internetowej jest do pobrania i druku :)
Zagadki od Złotej Kaczki! - tu kliknij :)
Zapraszamy!
Projekt "Zagadki od Złotej Kaczki!" sfinansowało m.st. Warszawa.
WawaProEKO!
Zapraszamy na grę ekologiczno-varsavianistyczną! :)
Dostępna jest bezpłatnie w wersji elektronicznej do otwarcia lub ściągnięcia...
Projekt "Złota Kaczka i WawaProEKO!" współfinansuje m.st. Warszawa
Planszówka od Złotej Kaczki!
Dziś Światowy Dzień Turystyki - 27 września 2021 roku :)
i z tej okazji zapraszamy do poznawania Traktu Królewskiego z grą dla dzieci i dorosłych "Planszówka od Złotej Kaczki!"
Dostępna jest bezpłatnie w wersji elektronicznej (do ściągnięcia lub otwarcia - tutaj poniżej)
i w papierowej (zapraszamy do kontaktu mailowego: info@zlotakaczka.waw.pl i telefonicznego: 692 002 170 :)
Projekt "Planszówka od Złotej Kaczki!" sfinansowało m.st. Warszawa
/i/media/2021/planszowka_od_zlotej_kaczki_2021_www_milej_zabawy.pdf