My
Nasze Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” istnieje od 2009 roku.
W ostatnim dniu lipca 2015 roku w Sali Balowej na Zamku Królewskim, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" otrzymało Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Wiele razy nasza Złota Kaczka była nominowana w konkursie na Najlepszą Warszawską Inicjatywę Pozarządową „S3KTOR”.
Każde spotkanie z wykwalifikowanym przewodnikiem Stowarzyszenia jest artystyczno-historyczną podróżą pełną informacji przekazywanych za pomocą zarówno tradycyjnych, jak i niekonwencjonalnych sposobów. Interaktywne ujęcie tematu z wykorzystaniem swoich materiałów jest specjalnie przygotowywane dla małych i dużych mieszkańców Warszawy oraz turystów z kraju i ze świata.
Wycieczki prowadzone są przez profesjonalnych, licencjonowanych przewodników miejskich, pilotów wycieczek z wieloletnim doświadczeniem turystycznym, wśród których są historycy sztuki, architekt, kulturoznawcy, historycy, psycholog, filolodzy, lektorzy języków obcych. Członkowie Stowarzyszenia to entuzjaści, którzy wiedzą co to znaczy jakość w turystyce, posiadają cenne doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi, odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach (publikacje przewodników, publikacje popularnonaukowe z zakresu historii sztuki, opowiadania o tematyce historycznej i fantasy, scenariusze gier fabularnych, konkursy architektoniczne).
We współpracy z miastem stołecznym Warszawa od 2010 roku realizujemy z sukcesem spacery, gry miejskie, spotkania varsavianistyczne, wycieczki promujące poszczególne części stolicy oraz wycieczki po Mazowszu. Przeprowadzamy rocznie około 700 wydarzeń o różnorodnej tematyce związanej z historią i kulturą Warszawy. W ramach naszych realizacji przeprowadzamy konkursy i quizy z ciekawymi nagrodami.
Współpracujemy z instytucjami publicznymi, a oprowadzaliśmy gości firm z całego świata jak np.: Ikea, Philips, Google, Microsoft, IBM i in.
Uczestniczymy m.in. w kulturalnych akcjach jak "Warszawskie Dni Seniora", "Lato w Mieście" „Noc Muzeów”, "Warszawski Tydzień Edukacyjny", "Senioralia", „Kłopociaki”, i w innych przedsięwzięciach. Członkowie Stowarzyszenia zabierają głos w rozmaitych konferencjach o tematyce historyczno-kulturalnej.
Cele statutowe
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej zwłaszcza w zakresie:
- promocji i wspierania turystyki m.st. Warszawy i Polski,
- ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego z uwzględnieniem jego różnorodności,
- ochrony środowiska naturalnego i walorów przyrodniczych kraju,
- wspierania edukacji, nauki i kultury,
- inicjowania prac naukowo-badawczych oraz ich popularyzacji,
- kształtowania w społeczeństwie odpowiedzialności za dobra kultury,
- działań na rzecz integracji europejskiej, w tym działalności informacyjnej wspomagającej rozwój demokracji wśród społeczności lokalnych i upowszechniającej wartości europejskie,
- promocji oraz podnoszenia rangi środowiska przewodników turystycznych
oraz osób zawodowo lub społecznie związanych z propagowaniem idei Stowarzyszenia, - umożliwienia członkom Stowarzyszenia pogłębiania wiedzy fachowej
oraz wzmożenia ich aktywności w środowisku zawodowym, - integracji środowiska przewodnickiego,
- dbania o poziom zawodowy i etyczny przewodników turystycznych,
- reprezentowania interesów członków Stowarzyszenia.
Zarząd Złotej Kaczki
- Prezeska Zarządu - Monika Demczyńska
- Wiceprezes Zarządu - Paweł Łoś
- Skarbniczka - Olga Wawrzyniak
- Członek Zarządu - Andrzej Sandel