Warszawa i... wehikuł czasu!

Zapraszamy dzieci i dorosłych do gry paragrafowej "Starówka i... wehikuł czasu!" w wersji elektronicznej (do zabawy online) oraz w wersji papierowej do otrzymania w specjalny sposób :) trzeba do nas napisać lub zadzwonić :)  

Tutaj do czytania teraz: 

Starówka i wehikuł czasu!



Projekt "Starówka i... wehikuł czasu!" sfinansowało m.st. Warszawa

Ze Złotą Kaczką w muzeum i w plenerze 2024-2025!

Zapraszamy serdecznie nauczycieli i opiekunów grup do rezerwacji spacerów w nowym roku szkolnym 2024/2025 :)


Spacery w plenerze, w Muzeum Warszawy, w Muzeum Narodowym i w wersji wirtualnej - do wyboru dla różnych grup wiekowych:

1. "Warszawski ubiór" - strój i jego różne funkcje jako element tożsamości na przestrzeni dziejów, materiały, wytwórnie, domy mody w odniesieniu do współczesności i dbania o środowisko, co to jest upcycling i odpowiedzialna moda. Spacer w Muzeum Warszawy.

2. "Warszawskie wzornictwo" - projektowanie od procesu do wykonania różnych przedmiotów, jak np. tkaniny, zabawki, aparat telefoniczny, meble, ozdoby itd. Spacer w Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym.

3. "Widoki Warszawy" - tematem spaceru będzie ukazanie przedstawień malarskich, rysunkowych i fotografii Warszawy artystów z kilku wieków - przemiany i rozwój. Porównamy niegdysiejszy i obecny wygląd miasta i zapoznamy się z jego życiem codziennym odkrytym w dziełach sztuki. Spacer w Muzeum Warszawy lub w Galerii Sztuki XVIII i XIX wieku Muzeum Narodowego.

4. "Złota Kaczka i inne legendy" - dedykowany dla młodszych dzieci, miejscem spaceru będzie Stare i Nowe Miasto, w wersji wirtualnej również Mariensztat i ulica Tamka. Tematyka to legendy o Warsie i Sawie, Syrence, Złotej Kaczce, Bazyliszku, Czarnym Kocie, Kamiennym Niedźwiedziu, z wątkami edukacyjnymi przedstawionymi w syntetycznym opisie projektu.

5. "Stwory i potwory ze starych ścian" - dedykowany dla młodszych dzieci, miejscem spaceru będzie Stare i Nowe Miasto. Tematyka to animalistyczne dekoracje kamienic. Skąd wzięły się kamienne gołębie na ulicy Piwnej? Czy warszawski herb miał kiedyś skrzydła? Co wspólnego mają mała łasica i stwór z kogucim łbem? Gdzie można ujrzeć rzygacze i maszkarony?

6. "Warszawskie skarby" - miejscem spaceru będzie Muzeum Narodowe (Galeria Sztuki Dawnej) - tematem spaceru będą dzieje miasta i jego kultury poznawane przez pryzmat dawnego rzemiosła, malarstwa i rzeźby, przykładów sztuki użytkowej. Młodzi uczestnicy zapoznają się z historią i kulturą dawnej Warszawy i jej mieszkańców, poznając dzieje samorządu miejskiego, demokratycznych zasad rządów i poszanowania różnorodności kulturowej i religijnej.

7. "Zielono w Warszawie - parki i ogrody" - miejscem spaceru będą wybrane parki i ogrody Warszawy (m.in. Ogród Saski, Park Skaryszewski, Park Ujazdowski, Ogród Krasińskich i in.) Przez pryzmat dzieł sztuki uczestnicy uwrażliwiani będą na piękno dawnych i współczesnych form ozdabiających przestrzeń publiczną, istotne będą również wątki związane z ochroną terenów zielonych i lasów.

8. "Dwa brzegi - warszawska Wisła" - miejscem spaceru będą warszawskie bulwary i okoliczne tereny zielone oraz dziki brzeg - oba brzegi w ofercie połączone nowym mostem pieszo-rowerowym, wybór trasy zależnie od preferencji zamawiających. Tematem spaceru będzie rola Wisły w historii Warszawy, zapoznanie uczestników z nadwiślańską i wiślaną florą i fauną, podnoszenie świadomości w kwestii czystości miejskiego powietrza, gospodarowania zasobami wody oraz odpadami, ochrony miejskiej zieleni.

9. "Warszawskie lochy - warszawskie podziemia" - miejscem spaceru będzie Muzeum Warszawy - obszar piwnic muzealnych oraz lapidarium, w których prezentowane są zabytki wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. Tematami spaceru będzie odległa historia miasta od jego początków oraz losy warszawskich zabytków, włączające młodych uczestników w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytków Warszawy.

10. "Warszawskie pałace i zamki" - miejscem spaceru będzie plenerowa lub wirtualna przestrzeń Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem dawnych monarszych i magnackich siedzib - Zamek Królewski, Zamek Ujazdowski, Pałac w Wilanowie, Pałac Biskupów Krakowskich i wiele innych. Tematyka edukacyjna obejmie przede wszystkim wątki varsavianistyczne, historyczne i kulturalne.

11. "Stare Miasto" - miejscem spaceru będzie warszawskie Stare Miasto. Tematem spaceru będą historia i zabytki miasta wyrażone m.in. w przedstawieniach rzeźbiarskich i malarskich obecne na Starówce, włączające uczestników w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytków Warszawy, uczące włączania się w kreowanie wizerunku miasta i przestrzeni publicznej.

12. "Nowe Miasto" - miejscem spaceru będzie warszawskie Nowe Miasto. Tematem spaceru będą historia i zabytki tego rejonu Warszawy wyrażone m.in. w przedstawieniach rzeźbiarskich i malarskich, włączające uczestników w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytków Warszawy, uczące włączania się w kreowanie wizerunku miasta i przestrzeni publicznej.

13. "Trakt Królewski" - miejscem spaceru będą ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat oraz ich okolice. Tematem spaceru będą różnorodne zabytki na trasie, m.in. Pałac Prezydencki, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, plac Na Rozdrożu i in. Wątki spaceru uwzględniać będą tradycję miasta i włączanie młodzieży w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego, pamięci o ważnych osobach i wydarzeniach oraz miejscach i zabytkach Warszawy.

14. "Łazienki Królewskie" - tematem spaceru będzie historia i obecny wygląd parku wraz z jego arcydziełami architektury i sztuki. Odwiedzimy m.in. Amfiteatr, Pałac na Wyspie, Wodozbiór, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, pomnik Fryderyka Chopina, Świątynię Sybilli i in. Wątki spaceru uwzględniać będą tradycję miasta i włączanie młodzieży w społeczną ochronę dziedzictwa kulturowego, pamięci o ważnych osobach i wydarzeniach oraz miejscach i zabytkach Warszawy.

15. "Fryderyk Chopin i jego Warszawa" - tematem spaceru będzie dzieciństwo i młodość kompozytora wplecione w historię Warszawy pierwszej połowy XIX wieku. Spacer ma na celu rozwój zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży oraz - poprzez postać Mikołaja Chopina i profesorów Liceum Warszawskiego - edukację wielokulturową, kształtowanie zrozumienia i poszanowania dla innych kultur, narodowości, religii.

16. "Starożytność i Warszawa" - miejscem spaceru będzie Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego. Tematem spaceru będą wątki kształtujące postawę przynależności do wspólnoty europejskiej, poszerzające wiedzę o wspólnej historii i dziedzictwie kulturowym oraz objaśniające istotę demokratycznych mechanizmów sprawowania władzy poprzez eksponaty związane ze starożytną Grecją i Rzymem. Poruszymy m.in. kwestie wspólnej kultury artystycznej (teatr, literatura), tradycji sportowych (olimpiady) oraz osiągnięć naukowych (matematyka, nauki przyrodnicze).

17. "Średniowiecze i Warszawa" - tematem spaceru będą początki miasta od XIII wieku po końcówkę wieku XV, z wykorzystaniem wiadomości o osadach Kamion i Solec oraz o grodach na Bródnie i Jazdowie. Poruszane wątki obejmą zagadnienia społeczne, architekturę, sztukę, handel i rzemiosło, etymologię nazw miejskich i wiele innych.

18. "Renesans i Warszawa" - tematem spaceru będzie historia miasta od początków XVI wieku po początki wieku XVII, gdy z niewielkiej miejscowości stało się ono w praktyce najważniejszą monarszą siedzibą kraju. Dzięki ilustracjom uczestnicy dowiedzą się m.in., jak wyglądały renesansowy ratusz Starego Miasta i most króla Zygmunta Augusta.

19. "Barok i Warszawa" - tematem spaceru będzie historia miasta w wieku XVII i w czasach saskich. Uczestnicy poznają okoliczności wzniesienia kolumny Zygmunta III, etymologię słowa barok i najważniejsze cechy sztuki tamtych czasów w realizacjach warszawskich (np. wnętrze kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu), monumentalne założenie Osi Saskiej i cechy kultury tamtej epoki.

20. "Oświecenie i Warszawa" - tematem spaceru będzie historia miasta w XVIII wieku, poczynając od działalności Stanisława Konarskiego i założenia Biblioteki Załuskich. Uczestnikom przybliżone zostaną prądy intelektualne i kulturalne epoki panowania Stanisława Augusta, dzieło Konstytucji 3 Maja i życie oświeceniowej metropolii europejskiej.

21. "Romantyzm i Warszawa" - tematem spaceru będzie historia miasta w pierwszej połowie XIX wieku. Uczestnicy zapoznają się z warszawską młodością Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Klementyny z Tańskich Hoffmanowej i innych twórców epoki romantyzmu. Przedstawione będą początki Uniwersytetu Warszawskiego oraz okoliczności powstania pomników i miejsc pamięci artystów tamtej epoki.

22. "Warszawa literacka" - tematem spaceru będą miejsca i motywy warszawskie występujące w istotnych dziełach literackich. Wśród nazwisk twórców pojawią się Adam Jarzębski, Bolesław Prus, Pola Gojawiczyńska, Maria Kownacka, Henryk Sienkiewicz, Walery Przyborowski, Anna Nakwaska, Maria Konopnicka i inni.

23. "Warszawa wielokulturowa" - tematem spaceru będą pozytywne aspekty zjawiska wielokulturowości, obecnego w życiu miasta od czasów średniowiecza. Przedstawione będą konkretne przykłady osób ze społeczności Żydów, Ormian, Szkotów, Włochów, Niemców i wielu innych nacji, które tworzyły barwną i bogatą tkankę kulturalną Warszawy.

24. "Warszawa i PRL" - tematem spaceru będzie ukazanie dramatycznych przemian społecznych i kulturowych tamtego okresu, a poprzez zademonstrowanie wpływu propagandy na kształt życia społecznego podkreślona zostanie konieczność zdobycia umiejętności krytycznego myślenia. Spacer ten poruszy wątek odbudowy Starego Miasta i Zamku Królewskiego w Warszawie, także w kontekście ówczesnej polityki władz państwowych.

 

Rezerwacje mailowe: info@zlotakaczka.waw.pl, telefoniczne: 692 002 170.


Spacery są bezpłatne i trwają: wirtualnie 45 min. w plenerze i w muzeach (Muzeum Narodowe we wtorki, Muzeum Warszawy w czwartki - dni wolnego wstępu) ok. 1 godziny.

Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży (od ukończenia 3. roku życia do ukończenia szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku osób niepełnosprawnych do 24. roku życia) mieszkającej lub uczącej się na terenie Warszawy.

Projekt "Ze Złotą Kaczką w muzeum i w plenerze 2024-2025!" współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Warszawa też jest seniorką!

Szanowni Państwo!

Miło nam znów Państwa zaprosić na kolejną edycję projektu "Warszawa też jest seniorką!" - w tym roku kończymy 3-letni projekt.

Zapraszamy Seniorki i Seniorów indywidualnie oraz grupy zorganizowane w placówkach miejskich!

Na wirtualne spotkania varsavianistyczne zapraszamy od września - zainteresowanym będziemy wysyłać link z Microsoft Teams, który otwiera się w przeglądarce, np. w Google Chrome, bez konieczności instalacji programu. Uprzejmie prosimy o zgłaszanie mailem swojej chęci udziału: info@zlotakaczka.waw.pl 

Najbliższe terminy i miejsca spotkań spacerów w plenerze oraz wirtualnych spotkań varsavianistycznych znajdą Państwo w aktualnościach na naszej internetowej stronie głównej.

Dodatkową atrakcją będą pamiątkowe zdjęcia natychmiastowe (gotowe do zabrania do domu) dla uczestników gier wykonywane przez przewodniczkę-fotografkę Stowarzyszenia.

Spotkania varsavianistyczne, spacery oraz gry są bezpłatne.

Projekt "Warszawa też jest seniorką 2023-2025!" współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa


Fotografia z projektowego spaceru po Forcie Bema, rok 2012 :)

WawaProEKO! gra

Zapraszamy na grę ekologiczno-varsavianistyczną! :)

Dostępna jest bezpłatnie w wersji elektronicznej do otwarcia lub ściągnięcia...

Tu jest link WawaProEKO

Projekt "Złota Kaczka i WawaProEKO!" współfinansuje m.st. Warszawa