Spacer dla dzieci

Wirtualne wycieczki po Warszawie! (wolny termin)

Wirtualne wycieczki po Warszawie! (wolny termin)
Spacer dla dzieci


Projekt "Wirtualne wycieczki po Warszawie!" to cykl spacerów edukacyjnych online.

Działania projektu skierowane są do dzieci i młodzieży z placówek edukacyjnych całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich i małych miast. Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania zarówno Warszawą, jak i rodzinną miejscowością, własnym otoczeniem, historią i obecnym wyglądem, tak by najmłodsi mieszkańcy Polski chcieli kiedyś w przyszłości zadbać o swój kraj w duchu demokracji, jako odpowiedzialni członkowie społeczeństwa obywatelskiego.
Tematy spacerów:
1. "Stare Miasto",
2. "Nowe Miasto",
3. "Łazienki Królewskie",
4. "Fryderyk Chopin i Warszawa",
5. "Trakt Królewski".

Spacery online są przeprowadzane na zamówienie placówek edukacyjnych oraz opiekunów dzieci (tworzących grupy uczestników) i innych placówek skupiających dzieci (jak np. Domy Dziecka) - ilość poszczególnych tematów zgodnie z preferencjami zamawiających.

Zajęcia trwają 1-1,5 g. w zależności od liczebności i aktywności grupy oraz warunków technicznych połączenia. Sposób prowadzenia zajęć jest dostosowywany do wieku rozwojowego odbiorców. Odwiedzane podczas zajęć miejsca są dobrane pod względem dostępności i atrakcyjności wirtualnej.

Tematyka spacerów uwzględnia tradycje Stolicy, kwestie ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, zachęca do samodzielnego kreowania wizerunku własnej miejscowości i jej przestrzeni publicznej. W ramach edukacji ekologicznej podejmujemy tematykę czystości powietrza, gospodarki odpadami, oszczędzania wody oraz dbania o przyrodę. Kształtujemy zrozumienie i poszanowanie dla innych kultur, narodowości i religii.

Spacery online są interaktywne (uczestnicy mogą rozmawiać z przewodnikiem i wykonywać proponowane, zależne od ich wieku zadania). Wykorzystujemy popularną w szkołach aplikację Microsoft Teams umożliwiającą "wirtualne spacerowanie" w przestrzeni miejskiej oraz w budynkach publicznych, dodatkowo odporną na uczestnictwo w zajęciach "nieproszonych gości". Wysyłamy link do wirtualnego spotkania, uczestnik łączy się niemal "jednym kliknięciem". W spacerze online może uczestniczyć naraz wiele grup odbiorców (np. kilka klas).

Poniżej przedstawiamy tematy zajęć i wybrane wątki w ujęciu dziecięco-młodzieżowym:
1. "Stare Miasto" - dlaczego Zygmunt III przeprowadził się do Warszawy? Skąd wzięły się kamienne gołębie na ulicy Piwnej? Czy warszawska Syrena miała kiedyś skrzydła? Skąd pochodzi nazwa "Warszawa" i kto urodził się tam, gdzie stoi Barbakan?

2. "Nowe Miasto" - czy Nowe Miasto rzeczywiście jest nowe? Dlaczego przy ulicy Mostowej nie ma mostu? Ile nagród Nobla było w rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie? Skąd wzięli się na nowomiejskim Rynku Panna i Jednorożec? Ile kroków ma najkrótsza ulica Warszawy i gdzie ją znaleźć?

3. "Łazienki Królewskie" - skąd pochodzi nazwa Łazienek? Czy podczas "obiadów czwartkowych" podawano śliwki? Gdzie śpi kamienny pies As i gdzie można znaleźć wśród drzew "pępek świata"? Czy wizyta w Łazienkach ucieszyłaby egipskiego faraona?

4. "Fryderyk Chopin i Warszawa" - z którego okna spośród budynków Uniwersytetu Warszawskiego wyglądał niegdyś mały Fryderyk Chopin? W którym ogrodzie grał w piłkę z kolegami? Gdzie znajdowały się jego ulubione kawiarnie i ile metrów długości ma uliczka, na której wedle legendy skomponował "Walc minutowy" Des-dur?

5. "Trakt Królewski" - gdzie znajdziemy rzeźbę damy o dwóch twarzach? Jak wielki jest Teatr Wielki? Kto "spuchł jak karmelicka bania"? Gdzie chodziła do szkoły Maria Skłodowska? Czy Mikołaj Kopernik zjadłby obiad w restauracji "Pod Karasiem"?

Pula spacerów jest ograniczona - zapraszamy do rezerwacji:
info@zlotakaczka.waw.pl
tel. 692 002 170

Spacery są bezpłatne.

Projekt jest finansowany z Programu "Fundusz Pomocowy dla organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich 2020", utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.