Projekt "Wirtualne wycieczki po Warszawie!" to cykl spacerów edukacyjnych online.
Działania projektu skierowane są do dzieci i młodzieży z placówek edukacyjnych całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich i małych miast. Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania zarówno Warszawą, jak i rodzinną miejscowością, własnym otoczeniem, historią i obecnym wyglądem, tak by najmłodsi mieszkańcy Polski chcieli kiedyś w przyszłości zadbać o swój kraj w duchu demokracji, jako odpowiedzialni członkowie społeczeństwa obywatelskiego.
Tematy spacerów:
1. "Stare Miasto",
2. "Nowe Miasto",
3. "Łazienki Królewskie",
4. "Fryderyk Chopin i Warszawa",
5. "Trakt Królewski".
Spacery online są przeprowadzane na zamówienie placówek edukacyjnych oraz opiekunów dzieci (tworzących grupy uczestników) i innych placówek skupiających dzieci (jak np. Domy Dziecka) - ilość poszczególnych tematów zgodnie z preferencjami zamawiających.
Zajęcia trwają 1-1,5 g. w zależności od liczebności i aktywności grupy oraz warunków technicznych połączenia. Sposób prowadzenia zajęć jest dostosowywany do wieku rozwojowego odbiorców. Odwiedzane podczas zajęć miejsca są dobrane pod względem dostępności i atrakcyjności wirtualnej.
Tematyka spacerów uwzględnia tradycje Stolicy, kwestie ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, zachęca do samodzielnego kreowania wizerunku własnej miejscowości i jej przestrzeni publicznej. W ramach edukacji ekologicznej podejmujemy tematykę czystości powietrza, gospodarki odpadami, oszczędzania wody oraz dbania o przyrodę. Kształtujemy zrozumienie i poszanowanie dla innych kultur, narodowości i religii.
Spacery online są interaktywne (uczestnicy mogą rozmawiać z przewodnikiem i wykonywać proponowane, zależne od ich wieku zadania). Wykorzystujemy popularną w szkołach aplikację Microsoft Teams umożliwiającą "wirtualne spacerowanie" w przestrzeni miejskiej oraz w budynkach publicznych, dodatkowo odporną na uczestnictwo w zajęciach "nieproszonych gości". Wysyłamy link do wirtualnego spotkania, uczestnik łączy się niemal "jednym kliknięciem". W spacerze online może uczestniczyć naraz wiele grup odbiorców (np. kilka klas).
Poniżej przedstawiamy tematy zajęć i wybrane wątki w ujęciu dziecięco-młodzieżowym:
1. "Stare Miasto" - dlaczego Zygmunt III przeprowadził się do Warszawy? Skąd wzięły się kamienne gołębie na ulicy Piwnej? Czy warszawska Syrena miała kiedyś skrzydła? Skąd pochodzi nazwa "Warszawa" i kto urodził się tam, gdzie stoi Barbakan?
2. "Nowe Miasto" - czy Nowe Miasto rzeczywiście jest nowe? Dlaczego przy ulicy Mostowej nie ma mostu? Ile nagród Nobla było w rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie? Skąd wzięli się na nowomiejskim Rynku Panna i Jednorożec? Ile kroków ma najkrótsza ulica Warszawy i gdzie ją znaleźć?
3. "Łazienki Królewskie" - skąd pochodzi nazwa Łazienek? Czy podczas "obiadów czwartkowych" podawano śliwki? Gdzie śpi kamienny pies As i gdzie można znaleźć wśród drzew "pępek świata"? Czy wizyta w Łazienkach ucieszyłaby egipskiego faraona?
4. "Fryderyk Chopin i Warszawa" - z którego okna spośród budynków Uniwersytetu Warszawskiego wyglądał niegdyś mały Fryderyk Chopin? W którym ogrodzie grał w piłkę z kolegami? Gdzie znajdowały się jego ulubione kawiarnie i ile metrów długości ma uliczka, na której wedle legendy skomponował "Walc minutowy" Des-dur?
5. "Trakt Królewski" - gdzie znajdziemy rzeźbę damy o dwóch twarzach? Jak wielki jest Teatr Wielki? Kto "spuchł jak karmelicka bania"? Gdzie chodziła do szkoły Maria Skłodowska? Czy Mikołaj Kopernik zjadłby obiad w restauracji "Pod Karasiem"?
Pula spacerów jest ograniczona - zapraszamy do rezerwacji:
info@zlotakaczka.waw.pl
tel. 692 002 170
Spacery są bezpłatne.
Projekt jest finansowany z Programu "Fundusz Pomocowy dla organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich 2020", utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.