Szanowni Państwo, trwa weryfikacja deklaracji uczestnictwa osób już zapisanych na wycieczkę, tymczasem można zapisać się na listę rezerwową.
Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie! :)
Zapraszamy na kolejną taką samą wycieczkę
"Na Białe Kurpie" w niedzielę 19 maja!
Wycieczka „Na Białe Kurpie” 07.04.2019 (niedziela)
Szlak nasz prowadził będzie za Bug i Narew na tereny Puszczy Białej, którą biskupi płoccy zasiedlali w XVIII stuleciu rodzinami kurpiowskimi. Z racji specyficznych strojów i gwary owych dawnych mieszkańców zwie się ich Kurpiami Białymi, dla odróżnienia od Kurpiów Zielonych.
Na początek dotrzemy do miejscowości Zatory, gdzie zobaczymy barokowo-klasycystyczny dwór, który wystąpił w serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei. Sąsiaduje on z kościołem św. Małgorzaty, połączonym osobliwie swą historią z warszawskim Okęciem. W dalszą drogę udamy się do Pniewa, nad którym góruje blisko stuletni kościół świętych Piotra i Pawła, zaprojektowany przez Józefa Piusa Dziekońskiego. W Pniewie dzięki izbie muzealnej „Kuźnia Kurpiowska” dowiemy się, jak wyglądają kultywowane po dziś dzień obyczaje i sztuka dekoracyjna Kurpiów Białych, weźmiemy udział w warsztatach wydmuszek kurpiowskich jedynych w swoim rodzaju i posmakujemy lokalnych kulinarnych specjałów. Następnie czeka nas wizyta we wsi Porządzie, gdzie zaskoczy nas przeniesiona na Kurpie góralska architektura drewnianego kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus – pamiątka po architekcie Stefanie Szyllerze.
Wracając nad Narew przejedziemy przez Obryte z potężnym kościołem Trójcy Świętej, a następnie odwiedzimy Kacice. Stoi tu i neorenesansowy dwór z 1889 roku, i kościół, o którym powiadają, że był pierwszym w Polsce noszącym wezwanie św. Stanisława Kostki. Wreszcie na koniec zajrzymy do Gzowa, gdzie mieszkał z Igą Cembrzyńską słynny reżyser Andrzej Kondratiuk, przypomnimy sobie powiedzonka z „Hydrozagadki” i jeśli pogoda pozwoli, pospacerujemy Aleją Lipową w stronę rzeki.
Oryginalne i cenne artystycznie zabytki, które odkryjemy podczas wycieczki będą mazowiecką niespodzianką artystyczną, historyczną i duchową.
Zapraszamy! Będzie złotokaczkowo, czyli sympatycznie, relaksująco i oczywiście interesująco! Wyjazd z parkingu dla autokarów przy ulicy Królewskiej (obok Ogrodu Saskiego) o g. 9:00 i powrót w to miejsce ok. g. 19:00. Koszt wycieczki: 110 zł plus dla chętnych kurpiowski obiad z degustacją smakowych serów (30 zł).
Cena zawiera: opłaty wstępu do obiektów i pokaz sztuki ludowej wraz z warsztatem, przejazd autokarem, opiekę licencjonowanego pilota wycieczek-przewodnika i licencjonowanego przewodnika podczas trasy i w miejscach zwiedzania, ubezpieczenie NNW. Prosimy o rezerwacje telefoniczne: 692002170, mailowe: info@zlotakaczka.waw.pl oraz bezpośrednie do 5 kwietnia 2019. Zapisane osoby poinformujemy o szczegółach.
Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”