Wycieczka autokarowa

Na Białe Kurpie (lista rezerwowa)

Na Białe Kurpie (lista rezerwowa)
Wycieczka autokarowa


Szanowni Państwo, trwa weryfikacja deklaracji uczestnictwa osób już zapisanych na wycieczkę, tymczasem można zapisać się na listę rezerwową.
Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie! :)
Zapraszamy na kolejną taką samą wycieczkę
"Na Białe Kurpie" w niedzielę 19 maja!

Wycieczka „Na Białe Kurpie” 07.04.2019 (niedziela)

Szlak nasz prowadził będzie za Bug i Narew na tereny Puszczy Białej, którą biskupi płoccy zasiedlali w XVIII stuleciu rodzinami kurpiowskimi. Z racji specyficznych strojów i gwary owych dawnych mieszkańców zwie się ich Kurpiami Białymi, dla odróżnienia od Kurpiów Zielonych.

Na początek dotrzemy do miejscowości Zatory, gdzie zobaczymy barokowo-klasycystyczny dwór, który wystąpił w serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei. Sąsiaduje on z kościołem św. Małgorzaty, połączonym osobliwie swą historią z warszawskim Okęciem. W dalszą drogę udamy się do Pniewa, nad którym góruje blisko stuletni kościół świętych Piotra i Pawła, zaprojektowany przez Józefa Piusa Dziekońskiego. W Pniewie dzięki izbie muzealnej „Kuźnia Kurpiowska” dowiemy się, jak wyglądają kultywowane po dziś dzień obyczaje i sztuka dekoracyjna Kurpiów Białych, weźmiemy udział w warsztatach wydmuszek kurpiowskich jedynych w swoim rodzaju i posmakujemy lokalnych kulinarnych specjałów. Następnie czeka nas wizyta we wsi Porządzie, gdzie zaskoczy nas przeniesiona na Kurpie góralska architektura drewnianego kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus – pamiątka po architekcie Stefanie Szyllerze.

Wracając nad Narew przejedziemy przez Obryte z potężnym kościołem Trójcy Świętej, a następnie odwiedzimy Kacice. Stoi tu i neorenesansowy dwór z 1889 roku, i kościół, o którym powiadają, że był pierwszym w Polsce noszącym wezwanie św. Stanisława Kostki. Wreszcie na koniec zajrzymy do Gzowa, gdzie mieszkał z Igą Cembrzyńską słynny reżyser Andrzej Kondratiuk, przypomnimy sobie powiedzonka z „Hydrozagadki” i jeśli pogoda pozwoli, pospacerujemy Aleją Lipową w stronę rzeki. 
Oryginalne i cenne artystycznie zabytki, które odkryjemy podczas wycieczki będą mazowiecką niespodzianką artystyczną, historyczną i duchową. 
Zapraszamy! Będzie złotokaczkowo, czyli sympatycznie, relaksująco i oczywiście interesująco! Wyjazd z parkingu dla autokarów przy ulicy Królewskiej (obok Ogrodu Saskiego) o g. 9:00 i powrót w to miejsce ok. g. 19:00. Koszt wycieczki: 110 zł plus dla chętnych kurpiowski obiad z degustacją smakowych serów (30 zł).

Cena zawiera: opłaty wstępu do obiektów i pokaz sztuki ludowej wraz z warsztatem, przejazd autokarem, opiekę licencjonowanego pilota wycieczek-przewodnika i licencjonowanego przewodnika podczas trasy i w miejscach zwiedzania, ubezpieczenie NNW. Prosimy o rezerwacje telefoniczne: 692002170, mailowe: info@zlotakaczka.waw.pl oraz bezpośrednie do 5 kwietnia 2019. Zapisane osoby poinformujemy o szczegółach.

Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”